|
|
| Dobro dosli na Jelah OnLine |
|
KUD Izudin Mulabecirovic Izo
KULTURNO UMJETNIČKO DRUŠTVO “IZUDIN MULABEĆIROVIĆ – IZO” JELAH55 GODINA IGRE I PJESME
Rijetki su primjeri i prilike u kulturnom životu jedne sredine da obilježi 55-godišnjicu organizovanog djelovanja neke djelatnosti. To zadovoljstvo i čast ima Kulturno umjetničko društvo “Izudin Mulabećirović – Izo” Jelah. Počelo je daleke 1951. Godine kada je mala grupa entuzijasta IGM “Usora” Jelah formirala Društvo da bi njegovali kulturno naslijeđe, tradiciju i običaje jelaškog kraja. Društvo je 1954.godine dobilo sadašnji naziv “Izudin Mulabećirović – Izo” po istaknutom antifašističkom borcu iz drugog svjetskog rata.
Vrijeme je prolazilo, smjenjivale su se generacije, događale su se krupne društvene promjene, a Društvo je postojalo u kontinuitetu i stalno širilo svoj djelokrug rada. Okosnica Društva su folklorna, muzička i tamburaška sekcija, a u jednom periodu dramska i foto-kino sekcija, koje su davale pečat ovom Društvu u raznim periodima njegovog rad. S ponosom možemo istaći naše prijeratne nastupe širom bivše Jugoslavije, te razna priznanja na mnogim festivalima.
Danas KUD “Izudin Mulabećirović – Izo” broji preko 100 članova od čega je oko 35 mlađih od 15 godina. Društvo je sudjelovalo na mnogim smotrama folklora od međunarodnih, državnih, regionalnih i općinskih. Pored njegovanja običaja ovog kraja Društvo je 25 godina organizator Festivala pjevača amatera zabavne i narodne pjesme, koji je stekao zavidan renome na području BiH.
Već treću godinu Društvo organizira Festival “Djeca pjevaju hitove”, koji okuplja veliki broj mladih. Isto tako Društvo je od 2000. Godine organizator šest međunarodnih smotri folklora na kojima su nastupala društva iz Slovenije, Mađarske, Hrvatske, Srbije, Crne Gore i Bosne i hercegovine. Jelah je tih dana okićen raznobojnim i raznolikim narodnim nošnjama, pjesmom i igrom, po čemu je postao poznat u BiH a i šire. Društvo je uvijek imalo više sekcija ali poseban pečat daje folklorna sekcija koja je ujedno i najbrojnija. S ponosom treba istaći da je Društvo zavidan uspjeh postiglo 1977.godine na Festivalu narodnog stvaralaštva bivše Jugoslavije, koji je održan u Banja Vrućici, kada je osvojeno drugo mjesto. Isto tako zapažen uspjeh ostvaren je i na snimanju tada poznate emisije “Znanje imanje”. U poslijeratnom periodu Folklorna sekcija sudjelovala je na mnogim smotrama folklora od međunarodnih (Mađarska, Slovenija, Hrvatska, Italija), državnih )Goražde, Doboj, Zenica) i općinskih) Tešanj, Tešanjka idr.) Naravno, zadatak folklorne sekcije je da se preko narodnih nošnji približimo ljudima naše povijesti, da uočimo njihove sličnosti i razlike.
Sa zadovoljstvom možemo istaći bogatstvo koje društvo ima u mlađoj selekciji koja je budućnost Kulturno umjetničkog društva. Entuzijazmom članova Upravnog odbora i roditelja, ne tako davno formirana je mlađa selekcija sa oko 35 dječaka i djevojčica mlađih od 15 godina. Bogatstvo folklora pokazali su nastupima na smotrama folklora u Jelahu, gdje su imali čast da otvore smotru, zatim u Kotorskom i Tešanjci.
Početkom sedamdesetih formirana je muzička sekcija koju su predvodili Đonlagić Nihad(harmonika i klavijature), Lokić Senad (solo gitara), Karahodžić Šemsudin – Šele (bubnjevi) i Subašić Senad (bas girata). Sekcija je izvjestan period egzistirala i kao poznati rok sastav pod nazivom “ROX”. U sastavu su nastupali i Todić Goran (solo gitara), Kantić Nusret (klavijature), Hujdur Mane (bubnjevi), Mujaković Fahrudin (harmonika) i kao vokalni solista Subašić Mirsad. Da se radilo o kvalitetnim muzičarima pokazuju mnogobrojni nastupi na području BiH. Nastupali su na tada poznatim igrankama u Jelahu, Kaloševiću, Mrkotiću, Lipcu, Tešnju, Tesliću, kada su nas oduševljavali svojom svirkom. Trenutno narodni orkestar vodi Karahodžić Šemsudin. Solista na harmonici je Nuhanović Nijaz. Kao vokalni solista narodni orkestar predstavlja Bajraktarević Mersa.
“Osam tamburaša”, “Jelaški tamburaši”, “Žute dunje”- ovi su naslovi samo dijelić niske hiljada prekrasnih pjesama skladanih za tambure. Najveći dio postao je narodnim pjesmama, s njima živimo i pjevamo ih u različitim prilikama.
Moramo se zapitati da li je u proteklih 30 godina obilježen neki kulturni, sportski događaj ili neka obljetnica, bez jelaških tamburaša. U svoj repertoar uključuju izvornu tamburašku literaturu, folklornu muziku, a rado zasviraju i po koju popularnu pjesmu. Društvo su predstavljali na svim značajnim manifestacijama. Učesnici su 1. Međunarodnog tamburaškog festivala 2003.godine u R Hrvatskoj.
Društvo, već šest godina, u sklopu manifestacije “Jelaško ljeto” organizuje međunarodnu smotru folklora. Svake godine na trgu u Jelahu prisustvuje između 4000 do 5000 hiljada posjetilaca. Folklorne skupine svake godine pokazuju raskoš narodnih nošnji, te impozantan nastup sa svojim koreografijama.
Od 1973.godine Društvo organizuje Festival pjevača amatera zabavne i narodne pjesme koji je stekao zavidan renome i na cjelokupnom području BiH. Do sada je na festivalu nastupilo na stotine amatera narodne i zabavne pjesme. Među njima svakako treba napomenuti, sada već afirmisane pjevače: Muharemović Jasmina, Karahodžić Šemsudina, Hujdur Envera, Kalčo Sanelu, Škaljo Adisa, Hamzić Lejlu, Vukalić Mirsada, Matu Blaževića i mnoge druge.
U sklopu manifestacije “Jelaško ljeto” već treću godinu Društvo organizira Dječiji festival pod nazivom “Djeca pjevaju hitove”. Festivali su održavani na trgu u Jelahu pred oko 3000 gledalaca. Do sada je nastupilo preko 50 izvođača starosne dobi do 15 godina.
• Naravno, dosadašnje pobjednike nećemo ovoga puta navoditi ali treba napomenuti da Društvo nastoji na ovaj način okupiti što više mladih koji će biti nosioci kulture u narednom periodu. Festival okuplja mlade sa područja susjednih općina pa i šire- Muzička sekcija snimila je CD sa interpretacijama više mladih izvođača.
Z A H V A L N I C A
Za sve što su uradili, a nisu više među nama: Kantić Hamid, Kotorić Husein, Kajganić Samija, Đonlagić Mujo, Beširević Edhem, Karahodžić Ejub, Ramić Bahrudin, Maglić Džemila, Mandić Boro, Kotorić Zehrudin, Smajilbegović Murat, Jahić Suad, Subašić Sakib “Manga”, Karahodžić Safija “Safida”i Beširević Sakib “Buco”. Kao i za sve one koji su radili ili još uvijek rade za Društvo: Subašić Zulejha, Dizdarević Ismet, Đonlagić Alija, Unkić Miralem, Đonlagić Nihad, Karahodžić Refik, Ramić Atif, Đonlagić Nađa, Elezović Ektem, Kotorić Izudin, Zeničanin Ismet, Đonlagić Šuhreta, Nesterović Branko, Žugić Komnen, Perić Milenko, Mujaković Fahrudin, Karahodžić Šemsudin, Salkičević Senad, Kantić Nusret, Labudović Dragica, Maglić r.Ćeman Indira, Ajanović r. Jovičić Milena, Ajanović Jasmin, Mujezinović r. Beširević Raza, Labudović Milica, Karahodžić Enisa, Đonlagić Sead, Lokić Senad, Todić Goran, Đonlagić Kanita, Borovac Suvada, Kantić Dževada, Salkičević Nedžad, Ramić Ibrahim, Agić Hajrudin, Agić r. Subašić Sabina, Džanić Suvada,Tomić Jelena, Merdić Nurko, Madžarić Ivica, Labudović Slavica, Ramić Ekrem, Karahodžić Ziba, Nesterović Zoran, Kotorić Ševala, Nesterović Slavko, Saračević r. Agić Sedika, Nesterović Jovo, Unkić r. Kadušić Enisa, Tokmić r. Mujaković Fikreta, Ramić Nedžad, Čamdžić Fuad, Travančić Indira, Alić Samir, Maglić Sead, Kotorić Emir, Hujdur Zaim, Kustura Sead, Mešić Suad, Hrvić Fahir, Travančić Amer, Kantić Nusreta, Mandić Stipo, Ramić Nadžida, Sopta Ivo, Hujdur Samir, Lokić Hidajet, Subašić Nermin, Ramić Lejla, Mešić Mirsad, Hujdur Enver, Subašić Senad, Sadiković Fahir, Sadiković Rasim, Prutina (r. Smajić) Ferida, Subašić Besim, Hankić Ahmet, Hankić Senada, Unkić Armin, Subašić Sanel, Pokušali smo i na ovaj način iskazati zahvalnost dosadašnjim članovima koji su svojim volonterskim radom sačuvali od zaborava narodno bogatstvo u folkloru i muzici, te nastojali da što više primjeni uživotu svih zaljubljenika ove kulture. Da li smo nekoga izostavili???
LIČNA KARTA DRUŠTVA
Adresa Društva: KUD “Izudin Mulabećirović-Izo” Jelah ul. Maršala Tita bb Tel./fax: +387 32 663-068
Predsjednik skupštine: Mujaković Fahrudin Zamjenik predsjednika: Hankić Senada
Upravni odbor: Sadiković Fahir, predsjednik,Unkić Mirvet, zamjenik predsjednikaKarahodžić Šemsudin, Maglić Sead, Subašić Nermin, Ajanović Jasmin, Mešinović Emir, Ramić Amir, Subašić Fahrudin.
Nadzorni odbor: Bešlagić Mustafa, Hrvić Adil i Hankić Ahmet
Umjetnički savjet: Hujdur Enver, Karahodžić Šemsudin, Subašić Nermin, Bajraktarević Mersa i Ajanović Jasmin
Sekretar: Kotorić Emir
|
|
|